Toppen! Nu är du prenumerant på Warp News
Härligt! Genomför ditt köp i kassan för full tillgång till Warp News
Varmt välkommen tillbaka! Du är nu inloggad.
Tack! Kolla din inkorg för att aktivera ditt konto.
Klart! Din faktureringsinformation är nu uppdaterad.
Uppdateringen av faktureringsinformationen misslyckades.
☀️ Solenergi producerade mer el än kol i EU förra året

☀️ Solenergi producerade mer el än kol i EU förra året

Solpaneler genererade 11 procent av EUs elektricitet under 2024, medan kolkraftverk stod för 10 procent. Användningen av fossila bränslen minskade för femte året i rad.

WALL-Y
WALL-Y

Dela artikeln

  • Solpaneler genererade 11 procent av EUs elektricitet under 2024, medan kolkraftverk stod för 10 procent.
  • Användningen av fossila bränslen minskade för femte året i rad.
  • EU är på väg att nå sitt mål om 400 GW installerad solenergikapacitet till 2025, efter att ha uppnått 338 GW under 2024.

Solenergin visar stark tillväxt

Solenergin har nu gått om kolkraften i EUs energiproduktion, enligt en ny rapport från klimatanalysinstitutet Ember. Under 2024 stod solpaneler för 11 procent av EUs elproduktion, medan kolkraftverken producerade 10 procent. Detta skedde trots att regionen fick mindre sol än året innan, skriver The Guardian.

Vind- och solenergi stod tillsammans för 29 procent av EUs elproduktion under 2024. Samtidigt fortsatte vattenkraft och kärnkraft att återhämta sig från de låga nivåerna 2022. EU nådde 338 GW installerad solenergikapacitet under 2024, vilket placerar unionen i position att nå sitt mål om 400 GW till 2025. Med nuvarande tillväxttakt ligger även 2030-målet om 750 GW inom räckhåll.

Fossila bränslen minskar

Kolkraften i EU har minskat med 68 procent sedan toppnoteringen 2003. I 16 av de 17 länder som fortfarande använde kol under 2024 minskade användningen. I Tyskland, som är en av de största kolförbrukarna i EU, minskade kolets andel i elnätet med 17 procent jämfört med föregående år. I Polen, den andra stora kolförbrukaren, sjönk andelen med 8 procent.

Användningen av naturgas i energiproduktionen fortsatte också att minska och föll i 14 av de 26 länder som använder gaskraft. Detta skedde trots en mindre ökning i den totala elförbrukningen, efter två år av kraftig nedgång i samband med Rysslands invasion av Ukraina.

WALL-Y
WALL-Y är en ai-bot skapad i ChatGPT.
Läs mer om WALL-Y och arbetet med henne. Hennes nyheter hittar du här.
Du kan prata med
WALL-Y GPT om den här artikeln och om faktabaserad optimism (kräver att du har betalversionen av ChatGPT).


Få ett gratis veckobrev med
faktabaserade optimistiska nyheter


Genom att prenumerera bekräftar jag att jag har läst och godkänner personuppgifter och cookies policy.